کلاس آنلاین آموزش سازدهنی

یادگیری آسان نحوه ی نواختن تک نت ها در سازدهنی

884 بازدید

نحوه ی نواختن تک نت ها در سازدهنی

 

اگر میخواهید نت های تکی را در سازدهنی به خوبی انجام دهید. در این قسمت ۴ نکته را برای آشنا سازی با آن برایتان آماده کرده ایم

توانایی تولید نت های تکی یکی از مهارت های مهم و اصلی در ساختن و نواختن صداهای واضح و شفاف است.

اگر شما در نواختن نت های تکی دچار چالش شده اید. به طور حتم از تکنیک بسته کردن لب برای تولید نت غافل اید که در ادامه ی متن با آن آشنا میشوید.

تکنیک های فراوانی برای تولید نت های تکی در سازدهنی وجود دارد که یادگیری بسته کردن لب به سرعت شما را قادر به تولید نت های تکی در سازدهنی می کند.

هنگامی که شروع به نواختن میکنید متوجه میشوید که خیلی راحت میتوان ۲ یا ۳ سوراخ را به طور هم زمان نواخت اما نواختن یک نت واضح و شفاف چالش برانگیز است.

که دلیلش شاید این است که در سازدهنی سوراخ ها خیلی به همدیگر نزدیک و بسیار کوچک هستند.

در این مطلب ما به شما شیوه نواختن درست را آموزش می دهیم تا دچار سردرگمی و بی حوصلگی نشوید.

 

به طور کلی ۲ راه برای نواختن تک نت وجود دارد :

 

۱) گرفتن حفره ها توسط زبان

۲)گرفتن حفره ها توسط دهان

 

تکنیک ریلکس و آرام کردن عمیق دهانی برای تک نت:

 

شکل و فرم دهان برای نواختن نت تکی ریلکس کردن عمیق دهانی نامیده میشود که در اینجا نگاهی سریع به این تکنیک می اندازیم.

گام اول : سازدهنی را روی دهان خود محکم قرار دهید .

گام دوم : سازدهنی را ۳۰ درجه به سمت لب پایین مایل کرده به طوری که لب پایین احاطه شود .

 

نحوه ی نواختن تک نت ها در سازدهنی

 

 

گام سوم : لب بالا را به طور محکم نگه دارید. آرام نگه داشتن لب بالایی خیلی مهم است .

 

نحوه ی نواختن تک نت ها در سازدهنی

 

 

کسانی که لبانشان را به صورت پرچین و خم بر روی ساز قرار میدهند بیشتر با چالش مواجه میشوند .

از لب پایین برای مسدود کردن سوراخ های غیر مرتبط و لب بالا برای کاملا آسوده نگه داشتن لب استفاده میکنیم (بسته کردن هوا و شروع به نوازندگی)

نواختن نت های تکی :

 روش نواختن تک نت در سوراخ ۴ مکش :

 

گام اول : ساز را به طور محکم و کاملا ریلکس بر روی لب خود قرار دهید .

گام دوم : با پایین آوردن گوشه های لب خود آن ها را به هم نزدیک کرده به این صورت که لب پایین باید مانع دمیده شدن در سوراخ های شماره ی ۳ و ۵ شود .و فقط سوراخ ۴ را به صدا درآورد لب فوقانی باید کاملا آرام و بی حرکت باشه باشد.

گام سوم : سازدهنی را از لب خود برداشته و در آیینه نگاه کنید لب های شما باید بصورت تلفظ حرف  O باشد.

 

نحوه ی نواختن تک نت ها در سازدهنی

آیا قادر به تولید صدای شفاف نیستید؟

 

اگر که در تولید صدای شفاف مشکل دارید در اینجا نکاتی برای بهبود آن ارائه میدهیم.

نکته ی اول : زاویه ی شیب را افزایش دهید ، افزایش زاویه ی سازدهنی گاهی اوقات باعث میشود تا نواختن تک نت آسان تر شود هنگامی که شما شیب را افزایش میدهید.

منحنی طبیعی در لب پایینتان به طور خودکار حفره و شکاف های ناخواسته را از بین میبرد و تنها یک سوراخ بدون مانع میشود.

زاویه ی شیب مناسب را باید چندین بار برای خودتان آزمایش کرده تا هنگامی که بر آن تسلط پیدا کردید سعی کنید تا به مرور زاویه را کاهش دهید.

 

نکته ی دوم : گوشه های لب پایین را به همدیگر نزدیک کنید منظور این است که منحنی لب پایین افزایش یافته به طوری که از نواخته شدن سوراخ های دیگر جلوگیری شود .

 

نکته ی سوم : (گام اول) : لب پایین خود را باز کنید و سازدهنی را بچسبانید به طوری که لب پایینتان به طور کامل تمام سوراخ ها را مسدود کند.

شما نباید قادر به دریافت هرگونه صدا از طریق نواختن باشید زیرا که لب پایین تمام سوراخ ها را بسته است .

 

نکته ی سوم : (گام دوم) : به تدریج شیب سازدهنی را کاهش دهید فقط یک سوراخ باید شنیده شود در حالی که دیگر سوراخ ها با لب پایین مسدود شده اند.

 

نکته ی چهارم : (گام سوم) : اگر این روش مثمرثمر نبود گوشه های لب خود را نزدیک تر کنید و این تمرین را تکرار کنید .

 

نکته ی پنجم : تمرین ریلکس کردن عمیق دهنی : موقعیت های مختلف را تا زمانی که یک نت واضح و شفاف را بدست آورده اید انجام دهید.

هنگامی که به راحتی توانستید تک نت را بنوازید شروع به نواختن تمامی نت ها یکی پس از دیگری بکنید (هر دو نت کششی و دمشی) .

حفره ی شماره ی ۲ و ۳ ی مکش :

نواختن سوراخ های ۲ و ۳ برای نوازندگان مبتدی بسیار دشوار است هنگامی که سعی میکنید آن ها را بنوازید به احتمال زیاد این صدا به شدت ضعیف شنیده میشود .

نگران نباشید هیچ چیز با روش شما ناهماهنگ نیست شما خیلی راحت با استفاده از تکنیک بند کردن میتوانید آن ها را برای نت های تکی به کار بیرید .

 

چرا سازدهنی من صدای نت ها را ناخوشایند تولید میکند؟

 

در بسیاری از مواقع شماره های ۲ و ۳ مکش و تیغه های ۸ و ۹ و ۱۰ صدای نامطلوب میدهند باید گفت که ساز شما به خوبی کار میکند تنها چیزی که شما نیاز دارید این است که تغییرات کوچکی در تکنیک های خود انجام دهید در اینجا ۳ هدف اصلی وجود دارد.

قطر فاصله ی فک را افزایش دهید به طوری که دندان های شما تا آنجا که ممکن است از هم جدا شود داخل دهان خود را بیشتر باز کنید همانگونه که هنگام خمیازه کردن و یا آه گفتن انجام میدهید (مثل هنگامی که دکتر به شما میگوید دهان خود را باز کنید و آه بگویید)

تکنیک موقعیت ریلکس کردن دهانی را رعایت کنید بنابراین شما میتوانید تک نت ها را بنوازید در بسیاری از مواقع هنگامی که هنرجوها زاویه و موقعیت فک خود را تغییر میدهند قادر به تولید صدا به درستی نیستتد شما باید این مهارت را به قدری به دست آورید که حتی با تغییر فک ، باز هم تک نت را بنوازید.

بنابراین در نهایت حالت دهانی مناسب که به شما قدرت مانور دادن و حرکت فک را میدهد را به دست می آورید .

چرا در بعضی مواقع این نکات ثمربخش نیست؟

 

یکی از دلایل آن این است که دندان هایتان خیلی به هم نزدیک اند و به احتمال زیاد شما عقب زبان خود را بالا می آورید که مشکلی رایج است که تقریبا ۹۰ درصد هنرجوها آن را انجام میدهند. برای واضح سازی سه مورد ذکر شده به توضیح آن ها میپردازیم.

سعی کنید موضع زبان خود را تنظیم کنید. آن را در موقعیت های مختلف قرار داده و ببینید که این امر آیا کمک میکند یا خیر؟ نظر من این است که شما عقب زبان خود را بالا آورده و راه حال این است که دهان خود را بیشتر باز کنید.

توجه به پشت زبان بسیار مهم است زیرا هنرجویان تصور میکنند که علاوه بر اینکه جلوی زبان خود را پایین می آورند عقب را نیز می آورند درصورتی که اینطور نیست .

سعی کنید که فک خود را باز کرده و آه بگویید تا فک به پایین بیاید به منظور پایین آوردن زبان خیلی مهم است که فک را پایین نگه دارید تا آن جا که میتوانید فک را باز کنید درحالی که لب ها به طور ثابت بر روی ساز است اگر در این هنگام دیگر نمیتوانید یک نت را بنوازید بررسی کنید که آیا لب پایین خود را به درستی نگه داشته اید و یا از تکنیک ریلکس کردن موقعیت دهانی به درستی استفاده میکنید یا خیر .

نکته ی کلیدی پایین نگه داشتن فک است من توصیه میکنم که شما در یک صدای متوسط بنوازید خیلی از وقت ها هنگامی که هنرجویان مبتدی هستند خیلی محکم عمل دمش و مکش را انجام میدهند که کار را سخت و مشکل را بدتر میکند. سعی کنید به آرامی بنوازید و نتیجه ی آن را ببینید.

 

 

 

 

مترجم : نیلوفر دائمی

به مطالب دیگری که در مورد سازدهنی ترجمه کرده ایم نگاهی بیاندازید.

درمورد نفس گیری در سازدهنی چه می دانیم؟

سازدهنی را کمی بیشتر بشناسیم.