کلاس آنلاین آموزش سازدهنی

سازدهنی را کمی بیشتر بشناسیم.

642 بازدید

سازدهنی مدرن

در اوایل قرن نوزدهم با اولین سازدهنی که در آلمان تولید شد در اروپا رشد پیدا کرد معروف ترین کمپانی شناخته شده ی این ساز  هوهنر است که هنوز در آلمان فعالیت دارد. سازدهنی خیلی زود به این دلیل که ارزان قیمت بود و به راحتی حمل میشد معروف شد . مدل های متنوعی از آن موجود است که مدل دیاتونیک، بیشترین استفاده را دارد.

صدای سازدهنی چگونه است؟

خیلی از مردم تا به اکنون به خوبی صدای این ساز را نشنیده اند و بعضی دیگر فکر میکنند که هنوز این ساز به خوبی در میان مردم جا نیفتاده است.

اگرچه این بیان حقیقت ندارد علاوه بر این خیلی از افرادی که با این ساز آشنایی دارند تصور میکنند، سازی است که تنها برای سبک بلوز از آن استفاده میشود. در صورتی که این موضوع صحیح نیست.

سازدهنی کروماتیک Hohner مدل Super 64X

چگونه سازدهنی ساخته شد؟

سازدهنی از ۱۶ سوراخ تشکیل شده است ( تصویر بالا )   وقتی که شما داخل یکی از این سوراخ ها می دمید تیغه به لرزش درآمده و یک صدا (نوت) تولید میکند،

در ادامه وقتی که شما نفس را به داخل میکشید (مکش) تیغه ی دیگر لرزیده و یک نوت متفاوت تولید میکند.

بنابراین هر سوراخ ۲ نوت تولید کرده که مجموعا ۳۶ نوت را تشکیل میدهد . درواقع باید خاطر نشان کرد که میتوان بیشتر از ۳۶ نت را تولید کرد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

سازدهنی ۵ قسمت اصلی دارد ۲ قسمت خارجی که ساز را پوشش میدهند و ۲ ردیف تیغه های داخل که هر ردیف ۱۶ تیغه دارد و یک قسمت برای قرار دادن لب ها و شانه که معمولا از چوب یا پلاستیک ساخته شده است و سوراخ ها را شامل میشود. این ۵ قسمت با یک سری پیچ ها به یکدیگر متصل شده اند و اگر جدا شوند شکل ان ها به صورت زیر است.

 

قسمت های مختلف سازدهنی

سازدهنی در غرب

این ساز زیبا در غرب خیلی رایج است. در گذشته، گروه های هارمونیکا، که از تعدادی نوازنده ی هارمونیکا تشکیل میشد. خیلی معروف و محبوب بودند معمولا این روزها خیلی از افراد هارمونیکا را با سبک بلوز تداعی میکنند .

خیلی از افراد هارمونیکا را یاد میگیرند و میخواهند که بلوز بنوازند که وحشتناک سرگرم کننده و نشاط آور است. سازدهنی هم چنین در موسیقی های محلی (فولک ها) استفاده میشود و باب دیلان یک نمونه ی خوب برای ارائه های زیبایش در این عرصه است.

در سال های اخیر نوازنده هایی مثل هوارد لوی و برندان پاور سبک های جدید و هیجان انگیزی برای سازدهنی بوجود آورده اند.

لازم به ذکر است به این علت که سازدهنی یک آلت موسیقی ارزان است خیلی از مردم فکر میکنند که موزیسین های حرفه ای آن را اجرا نمیکنند که این موضوع حقیقت ندارد.

هارمونیکا در سراسر دنیا نوازنده های حرفه ای دارد که بسیار زیبا و منحصربفرد آن را اجرا میکنند. که در ادامه با بسیاری از این نوازنده ها آشنا خواهید شد.

 

 

 

سازدهنی از کجا متولد شد؟

تاریخچه:

سازدهنی اولین بار هزاران سال پیش در چین اختراع شد که در ابتدا آن را شنگ میخواندند و تیغه های آن با چوب بامبو ساخته و در موسیقی سنتی آسیایی سریع راه پیدا کرد .

شنگ در اواخر قرن ۱۹ ام در اروپا تولید و خیلی زود محبوب شد.

در اوایل قرن نوزدهم شرکت های تولید کننده ی اروپایی شروع به تولید این ساز با استفاده از فلز به ازای چوبی که در شنگ به کار میرفت کردند.

در حدود سال ۱۸۲۰ یک تولیدکننده ی جوان به نام کریستین فردریک بوشمن شروع به تولید تیغه های فلزی کرد و آن را آئورا خواند که خیلی سریع محبوب شد اگرچه تنها نت های دمشی را ارائه میداد.

تقریبا در سال ۱۸۲۵ بود که یک اروپایی به نام ریچارد دستگاهی تولید کرد که به سازدهنی مدرن امروزی تبدیل گشت. این وسیله ۱۰ سوراخ و دو ردیف تیغه که شامل ۱۰ تیغه ی فلزی بود را شامل میشد .

به این معنی که هر سوراخ ۲ تیغه داشت یک تیغه وقتی که در آن دمیده میشد تولید صدا کرده و تیغه ی دیگر هنگام مکش هوا به داخل صدا را بوجود می آورد .

نت های به کار رفته در این تیغه ها هم اکنون همان چیزی است که در ساز دیاتونیک موجود است.

تولید انبوه سازدهنی در سال ۱۸۲۹ در وین اتریش آغاز گشت . سازدهنی خیلی زود در دیگر شهرها نیز تولید شد. در تروسینگن که یکی از روستاهای آلمان است کریستین مسنر و پسر خاله اش کریستین ویس شروع به تولید سازدهنی در اوقات فراغتشان کردند (شغل اصلی آن ها ساعت سازی بود) این تجارت خیلی زود موفق شد . چند سال بعد دوباره یک ساعت ساز از همان روستا به نام متیوس هوهنر با مسنر و ویس ملاقات کرد و فن های ساختار سازدهنی را از آن ها آموخت . او سپس تجارت و بیزینس  منحصر به خودش را آغاز کرد.