ساز پیانو را بیشتر بشناسید

461 بازدید

ساز پیانو ، مشهور ترین ساز صفحه کلید دار است و در میان ساز ها کامل ترین ساز و  مادر ساز ها بشمار می رود. پیانو حدودا هفت اکتاو (به فاصله دو نت همنام متوالی می گویند) دارد که بالا ترین دامنه اکتاو در میان ساز ها محسوب می شود. در مقایسه با ساز های دیگر می توان گفت ساز ویولن تنها دارای چهار اکتاو می باشد  و یک خواننده در بهترین حالت خود قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو می باشد.

صدای پیانو در اثر برخورد چکش ها با سیم های فلزی در داخل جعبه چوبی تولید می شود. این چکش ها در اثر فشرده شدن کلاویه ها به حرکت در می آیند و سیم های پیانو، به یک صفحه که “صفحه صدا” نامیده می شود متصل شده اند .

تاریخچه ی پیانو

ساز پیانو برای اولین بار توسط شخصی به نام بارتولومئو کریستوفوری در سال ۱۷۰۹ میلادی در ایتالیا اختراع شد.  تا قبل از پیانو از سازی قدیمی تر به اسم هارپسیکورد (harpsichord) استفاده می شده است .

اما تفاوتی که ساز پیانو با ساز های مشابه قبل از خود داشت و باعث توجه آهنگسازان قرن هجدهم میلادی شد این بود که در پیانو نوازنده قادر بود، با ملایم ضربه زدن به کلید های پیانو، صدایی ملایم تر و یا با ضربات محکم صدایی درشت تر تولید کند.  در حالی که در ساز های قبلی مستقل از شدت ضربه، صدایی ثابت تولید میشد .

در مورد نامگذاری این ساز، جالب است بدانید که در ابتدا پیانوفورته بوده است؛ پیانو به معنای ملایم و فورته به معنای صدای بلند و رسا .

انواع ساز پیانو

از انواع ساز پیانو می توان به  پیانو دیجیتال , پیانو دیواری , پیانو کنسول ، پیانو اسپینت (spinet) و پیانو رویال اشاره کرد .

پیانو دیجیتال

در پیانو دیجیتال از تکنولوژی دیجیتال برای تولید صدا استفاده می شود و همین موضوع آنرا از پیانو های مکانیکی یا آکوستیک که از سیستم سیم و چکش بهره می گیرند، متمایز می کند.

صدای این پیانو با الگوبردای از پیانو های آکوستیک ساخته شده است، اگرچه سیستم دیجیتال هنوز نتوانسته جایگزین سیستم های آکوستیک شود ولی به دلیل امکاناتی که دارد توانسته است جایگاه خود را در بازار پر رقابت پیانو تثبیت کند .

پیانو دیجیتال

پیانو دیواری

در مورد پیانوی دیواری می توان گفت به علت کم حجم کم و ارزان تر بودن آن نسبت به گراند پیانو، برای استفاده در منازل مناسب تر است. در زبان اروپایی به آن پیانیو و آپرایت نام دیگر آن در زبان انگلیسی می باشد.

 

پیانو اسپینت (spinet)

پیانو اسپینت معمولا جزو کوتاه ترین پیانو های دیواری به شمار می رود. اغلب، این ساز ها قیمت مناسبی دارند چرا که جعبه صدای آنها کوچک است و سیستم انتقال نیروی آنها ساده ترین شکل خود را دارد . در واقع می توان گفت این نوع ساز برای مبتدی ها مناسب است .

پیانو اسپینت Spinet

پیانو کنسول

اگر قصد دارید از ابتدا پیانویی بخرید که به احتمال زیاد دیگر آنرا عوض نمی کنید حتما پیانو کنسول را انتخاب کنید چرا که دوام و قیمت خیلی خوبی دارند . بدنه محکم و با دوام این ساز ها باعث شده است که در آموزشگاه ها، مدارس موسیقی و تمرین در استودیو ها از آنها استفاده شود .

پیانو کنسول

پیانو رویال

گراند پیانو یا پیانوی بزرگ در فارسی گاهاً پیانو رویال نامیده می شود . این ساز صدای با شکوه و پرطنینی دارد و بیشتر در سالن های کنسرت و ارکسترهای بزرگ از آن استفاده می شود.

 

پیانو رویال

 

البته در گذشته پیانو های زیادی رایج بوده اند که دیگر امروزه رایج نیستند و از پیانو های پیشرفته تر استفاده می شود. یک پیانو در کل دارای ۸۸ کلید می باشد .