کلاس آنلاین آموزش سازدهنی

در مورد سازدهنی ترمولو چه می دانید؟

961 بازدید

در مورد سازدهنی ترمولو

سازدهنی ترمولو ابتدایی ترین نوع سازدهنیست. که دارای اندازه های گوناگونی می باشد که متداول ترین آن ۲۴ سوراخ است.

این ساز دارای ۲۴ قسمت عمودی است و هـر قسمت توسط یـک تیغه افـقی به دو کانال بالا و پایین تقسیم می شود .

سازدهنی ترمولو

هر کـدام از کانالهای ردیف بالا ، با کانال زیرین خود یک نت واحد را تولید می کنند.

پس هنگامی که در دو کانال بالا و پایین یک سوراخ فوت می کنیم دو تیغه با صدای یکسان به صدا در می آیند.این مانند این است که دو ساز با هم یک نت مشترک بزنند .

با توضیحات فوق ساز دهنی ترمولو ۲۴ سوراخ دارای ۲۴ نت یعنی وسعت صوتی حدود ۳ اکتاو دارد . در این ساز سوراخهای فرد با دمیدن و سوراخهای زوج با مکش هوا به صدا در می آیند،

تولیدصدای موّاج سازدهنی ترمولو

در ساخت سازدهنی ترمولو با تغییر اندک در مقدار ماده بـکار رفته در تیغه عمودی ، در هر نـت تفاوتی جزئی بین زیر و بـمی آن دو تیغه وجـود دارد که به طور جداگانــه برای گوش محسوس نیست . این تفاوت ناچیز باعث می شود که وقتی هر دو تیغه به صدا در می آیند ،صدایی مواج تولید شود .

به همین علت این نوع سازدهنی را ترمولو نامیده اند که در زبان ایتالیایی به معنی لرزاندن می باشد.

سازدهنی ترمولو معمولا در هر اکتاو نت های مربوط به گام ماژور دیاتونیک (Major Diatonic Scale) را دارد و از این رو بسیار مناسب نواختن آهنگهای سبک Folk می باشد.

سازدهنی ترمولو چیست ؟ 

سازدهنی های ترمولو (که آنها را معمولا سازدهنی های Double Reed نیز می نامند) از جهات گوناگون با سازدهنی های دیاتونیک ۱۰ سوراخه (یا Blues Harp ) تفاوت دارند .

اولا با این که سازدهنی های ترمولو دارای دو صفحه زبانه (Reed Plate) در بالا و پایین هستند ، اما بر خلاف سازدهنی دیاتونیک این دو صفحه تقریبا یکسان هستند .

سازدهنی ترمولو

تفاوت زبانه ها در سازدهنی ترمولو

تنها تفاوت این دو صفحه زبانه در این است که زبانه های فوقانی طوری طراحی و ساخته شده اند که نسبت به زبانه های متناظرشان (یا زبانه های خواهر : Sister Reeds ) در صفحه زبانه تحتانی ، در فرکانسی کمی بالاتر به ارتعاش در می آیند (صدایشان اندکی زیر تر است) .

به عنوان مثال ممکن است نت “دو” میانی(Middle C) در صفحه زبانه فوقانی با فرکانس ۴۴۶ هرتز به ارتعاش درآید ، در حالی که همین نت بر روی صفحه زبانه تحتانی در فرکانس ۴۴۳ هرتز مرتعش می شود .

تفاوت موجود در فرکانس ارتعاش این زبانه های “خواهر” منجر به تولید صدای خاص ترمولو می شود (در آکاردئون ها نیز صدای ترمولو بر همین اساس ایجاد می شود ) . ساختار Double Reed و افکت صوتی ترمولو ، صدای شاد و سرزنده و نیرومندی به سازدهنی های ترمولو می دهد (مثلا اگر شخصی در طبقه ششم آپارتمانی با سازدهنی ترمولو تمرین کند ، موجب ناراحتی ساکنان طبقه هفتم و هشتم می شود ) .

سازدهنی ترمولو
هر چه میزان اختلاف در فرکانس ارتعاش دو زبانه بیشتر باشد ، افکت ترمولوی تولید شده بیشتر می شود . در سازدهنی های ترمولوی غربی (Western Tremolos) زبانه های دوگانه با اختلاف بیشتری نسبت به هم کوک می شوند و در نتیجه صدای ترمولوی بسیار واضحی تولید می کنند که اصطلاحا به آن ترمولوی “خیس” (Wet Tremolo) گفته می شود .

در مقابل ، در سازدهنی های ترمولوی آسیایی (Asian Tremolos) زبانه های دوگانه کوکشان نسبت به هم نزدیک تر است و به همین خاطر صدای ترمولوی کم وضوح تری ایجاد می کنند که اصطلاحا به آن ترمولوی “خشک” (Dry Tremolo) گفته می شود .

ثانیا ، تعریف “سوراخ” در یک سازدهنی ترمولو با مفهوم آن در یک سازدهنی دیاتونیک بلوز هارپ فرق دارد . یک سازدهنی ترمولو مدل Echo 55/80 (از محصولات شرکت Hohner ) در نمای جلویی ۴۰ سوراخ دارد که به صورت ۲ ردیف سوراخ (در بالا و پایین) که هر ردیف حاوی ۲۰ سوراخ است ، روی هم قرار می گیرند .

اما سازندگان و نوازندگان سازدهنی ترمولو می گویند که در این سازدهنی در واقع ۲۰ سوراخ وجود دارد و هر سوراخ سازدهنی از ۲ سوراخ کوچک تر تشکیل شده است که بر روی هم قرار گرفته اند . در سوراخ کوچک فوقانی جریان هوا فقط از روی زبانه فوقانی عبور می کند و در سوراخ تحتانی جریان هوا را فقط به سمت زبانه تحتانی هدایت می کند که مختصری بم تر از زبانه فوقانی کوک شده است .